موضوع: "گزارش"

افزايش يا كاهش جمعيت


به گزارش معاونت پژوهش مدرسه علمیه الزهرا-س-قروه، این مدرسه اقدام به برگزاری کرسی آزاداندیشی با موضوع: کنترل یا افزایش جمعیت در مورخه 3/9/95 با حضور استاد ارجمند جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای شفیع خانی-زیدعزه- نماینده ولی فقیه در سپاه قروه نمود، استاد محترم در ابتدای صحبتهای خویش فرمودند: مقام معظم رهبری می فرمایند: اگر به همین ترتیب در جامعه خویش پیش رویم جوان کمتر خواهیم داشت و به سمت پیری پیش می رویم.
در جامعه امروزی ما کنترل جمعیت آسیب است، و اگر این روند بدین نحو پیشرفت کند و نسل ها پیر شوند دیگر قابل کنترل نخواهد بود.
از نگاه قرآن با توجه به آیاتی که در سوره نوح آیه 11و12 و همچنین سوره اسرا آیه 31 وجود دارد این آیات دلالت بر افزایش جمعیت می نماید.
کاهش جمعیت موجب تک فرزندی می گردد که تک فرزندی غالبا باعث منزوی شدن فرزند، لوس بار آمدن، توقعات بسیار زیاد از پدر و مادر، و بحثی که در جامعه امروز ما وجود دارد سقط جنین است که صورت می گیرد.
اکثر کشورهایی که مشاهده می کنیم در جهت افزایش جمعیت تمام تلاش خویش را مصروف نموده اند و از هر جهت افرادی که دارای فرزندان بیشتر هستند مورد حمایت قرار می دهند. و مساله دیگر تهدیدهایی است که توسط دشمنان برای کاهش فرند صورت می گیرد و در ادامه منتقدین نظرات خویش را به این نحو بیان نمودند: طلاب اظهار داشتند که مشکلات مختلف مالی، سیاسی و …برای داشتن فرزند زیاد وجود دارد و در ضمن مادران این قدرت و توانایی را برای فرزند آوری زیاد ندارند.
عده ای هم معتقد بودند که اگر رویکرد مسئولین به این سمت بوده که زندگی بهتر در سایه داشتن فرزند کمتر است چرا دوباره سیاست این بزرگواران تغییر کرده است؟
غالب طلاب موافق تعداد بیشتر فرزندآوری بودند و عنوان نمودند که فرزند بیشتر باعث آرامش در خانواده خواهد شد و بسیاری از مسائل و مشکلاتی که در نهاد خانواده به وجود میاید با بیشتر بودن فرزندان به راحتی قابل درمان است.
در ضمن فرزندان بیشتر باعث بزرگتر شدن دایره افراد و فامیل خواهد بود و صله رحم به طور محسوس بیشتر خواهد بود.
نتایج دیدگاه مخالف :
با توضیحاتی که استاد محترم به مخالفان دادند ایشان قانع شدند و جواب سئوالات خود را دریافت نمودند.
در انتها چنین نتیجه گیری شد که ؛ انسان متدین مذهبی باید حامی ولایت باشد و برای تحقق اسلام تلاش نماید . ما به عنوان طلبه وظیفه و تکلیف داریم که مبانی سیاسی خویش را تقویت کنیم، باید نترس و شجاع باشیم.
ایشان فرمودند: برای مقابله با هجمه دشمنان برای کاهش جمعیت و رسیدن این افراد به اهداف خویش باید به دنبال افزایش جمعیت و جوان سازی نسل کشور خویش باشیم.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

نشست سياسي و بصيرتي مدرسه علميه الزهرا(س) قروه

در نشست سیاسی با موضوع مفهوم شناسی دوقطبی سازی با حضور سرکار خانم سمیه حسینعلی در جمع طلاب مدرسه به ارائه بحث پرداختند که در این نشست خانم حسینعلی به استناد به سخنان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) استفاده نموده و بیان داشتند دو سال قبل رهبر معظم انقلاب از کلید واژه دو قطبی برای هشدار درباره شکل گیری وضعیتی خاص در جامعه استفاده فرمودند.آنجا که در دیدار با رئیس جمهور و هیئت دولت یازدهم تاکید نمودند جناح بندی های سیاسی اشکالی ندارد امام نباید جامعه را به دو قطب تبدیل کرد زیرا این کار موجب دل زدگی و خستگی مردم و شکننده شدن محیط جامعه می شود.
خانم حسینعلی در ادامه افزودند: در پروژه دو قطبی سازی دو قطب مخالف به گونه ای رودروی هم قرار میگیرند و چنان فضای سیاسی کشور را تحت الشعاع خود قرار می دهند که جز صدای این دو قطب صدای دیگری شنیده نمی شود و هدف از ایجاد دو قطبی سازی سیاسی خلق فضاهایی احساسی و ایجاد خلاء عقلانی به ویژه در هنگامه ای است که مردم خود رابرای یک انتخابات که سرنوشت کشور را برای چندین سال مشخص می کند آماده میکنند، در دوقطبی سازی دو سر طیف تلاش می کنند جامعه را به طرفداری از خود و مخالفت با قطب رقیب تشویق کنند به گونه ای که مردم احساس کنند باید بناچار خود را در اردوگاه یکی از دو قطب تعریف نمایند. در فضای دو قطبی حرف حساب،حرف منطقی و یا عقلایی شنیده نمی شود و از هیچ روش و ابزاری و اقدامی برای این منظور دریغ نمی کنند.
خانم حسینعلی افزودند: احزاب و گروهها برای ایجاد این فضا ازهر پدیده ای استفاده می کنند مثلا عده ای به جای اینکه به تعریف محتوایی از شیوه چینش گروه و یا خود حرف بزنند و ارائه برنامه بدهند در جهت برون رفت از بن بست ها و حل مشکلات به شکل افراطی دیگران را نفی میکنند.
حسسینعلی در پایان فرمودند: در فضای دو قطبی کردن جامعه این مردم هستند که ضرر خواهند کرد زیرا منافع اجتماعی و اقتصادی و سیاسی آنها دستخوش بازیهای کودکانه سیاسی قرار میگیرد و ذهن جامعه را از مسائل و مطالبات اصلی خارج می کند.در واقع خروج از عقلانیت وافتادن در ورطه احساسات باعث می شود که اولا فضای رقابتی برد وباخت بر جامعه حاکم شود و شبیه آنچه که در سال 88 رخ داد پیش آید.

اشتراک گذاری این مطلب!

فراخوان تبليغ سبك زندگي عاشورايي

اشتراک گذاری این مطلب!

نصب بنر آزاد اندیشی در مدرسه الزهرا(س) قروه


به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه بنر آزاد اندیشی که به مدت 3 سال ، در سالن اصلی مدرسه الزهرا(س) نصب است و به صورت ترمی و فصلی موضوع و عنوان آن را تغییر داده و طلاب با حضور پرشورنظرات و مطالب خود را در آن نوشته و در معرض دید همه طلاب قرار میگرد. که الحمدلله با استقبال خوبی همراه بوده و عنوان بنر آزاد اندیشی با همفکری جمعی از طلاب خوش فکر انتخاب میگردد که تاکنون تاثیر مطلوبی در میان طلاب داشته است

اشتراک گذاری این مطلب!

فراخوان تبليغ سبك زندگي عاشورايي

اشتراک گذاری این مطلب!

تجمع بزرگ رهروان زينبي با همكاري مدرس علميه الزهرا(س) قروه


تجمع بزرگ رهروان زینبی(س)


تجمع بزرگ رهروان زینبی(س) در23/7/95 در مکان امامزادگان هاجر و سارا(س) واقع درگلزار شهدا شهرستان قروه با حضور مسئولین ادارات و ارگانهای مختلف سطح شهر و حضور دانش آموزان دبیرستان برگزار گردید.
این همایش با همکاری ادراه اوقاف اسلامی و حوزه علمیه الزهرا(س) قروه و سایر ادارات برگزار گردید.
در این همایش حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حسن بابائیان امام جمعه محترم شهرستان قروه و حجت الاسلام جناب آقای ایزدی حضور داشتند.


در حاشیه این همایش طلاب مدرسه در قالب حلقه معرفتی در سه بخش پاسخگویی به سوالات شرعی و مشاوره خانواده ومشاور وقف حضور داشتند که پاسخگوی سوالات شرکت کنندگان بودند.
در ابتدای همایش که با قرائت قرآن آغاز گردید حجت الاسلام ایزدی ضمن خیر مقدم به مسئولین و ارائه گزارشی اجمالی از عملکرد اداراه اوقاف در ایام و مناسبتهای مختلف از حضور نمایندگان و مسئولین محترم شهرستان تقدیر و تشکر نمودند. و بیان داشتند که این همایش در همه شهرستان ها به صورت همزمان برگزار می گردد با شعار لبیک یا زینب .
در ادامه همایش حجت الاسلام بابائیان امام جمعه محترم شهرستان قروه ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین برپایی این تجمع بزرگ به عظمت حضرت زینب(س) اشاره نمودند وبا طرح چند سوال سخنان خود را آغاز نموده و فرمودند: چرا دشمن جرات پیدا کردند که امام حسین علیه السلام را شهید کنند،چرا دعا نکردند که یزد تبدیل به سنگ شود؟چرا امام حسین (ع) نفرین نکردند؟بعضی ها شبهه می اندازند که می گویند چرا به حضرت زینب (س) متوسل نمی شوید. عده ای در مقابل می گویند اگر ایشان توان داشتند چرا به برادر خود کمک نکردند، که استاد فرمودند: این طرز تفکر و قضاوت بی انصافی در حق حضرت زینب(س) است.وشبهه افکنان حضرت زینب را آنگونه که باید نشناختند و در ادامه حجت الاسلام به بیان فضایل حضرت زینب پرداختند.
حجت الاسلام بابائیان افزودند: ضمن تسلیت روز شهادت امام سجاد(ع) به حدیثی در خصوص فضیلت حضرت زینب(س) از لسان امام سجاد(ع)اشاره نمودند :"انت معالم بدون معلم” عمه جان تو عالمه ای هستی که معلم ندیده.و در ادامه استاد بیان داشتند امام سجاد(ع) در مورد عمه شان می فرمودند که عشق ایشان به امام حسین (ع) به دلیل خواهر و برادر بودنشان و از روی احساسات و عواطف نیست بلکه به خاطر عشق به خدا و بخاطر خدا عاشق امام حسین (ع) بود.
حجت الاسلام بابائیان در ادامه بیان داشتند که حضرت زینب در صحرای کربلا اولین کاری که کردند در گودال قتله گاه جنازه برادر را بر دست گرفته و روبه خدا فرمودند این قربانی را از ما قبول کن.
در پایان حجت الاسلام بابائیان به بعضی از خرافات بانوان که در ایام عزاداری انجام می دادند اشاره نموده و بیان داشتند که بسیار از این خرافات ریشه در دین ندارد ا زجمله تبرک جستن زنان به خون قربانی که در ایام عزادرای اباعبدالله الحسین(ع) ریخته شده که بابائیان از بانوان حاضر در جلسه خواستند که با بدعت و خرافات مبارزه کنند و دستاویزی به دست دشمنان ندهند.
در ادامه همایش مجری برنامه بیعت نامه با حضرت زینب را قرائت نمودند و بانوان با فریاد لبیک یا زینب(س) تجدید عهد نمودند. و بروشوری که توسط طلاب مدرسه الزهرا(س) تهیه شده بود در میان حاضرین توزیع گردید.
در پایان همایش، خادمان حرم ،بیرق متبرک امام حسین علیه السلام را در میان جمع آورده و که با مداحی که همراه بود فضا را بسیار عطر آگین ومعنوی نموده بود.
و در ادامه از حاضرین به دادن آش رشته پذیرایی شد.
الحمدلله حضور طلاب مدرسه الزهرا(س) سطح دو و سطح سه در این همایش در قالب گروه های اجرایی و تدارکاتی بسیار مطلوب بود.
امید است مورد عنایت حضرت حق قرار گیرد.

اشتراک گذاری این مطلب!

نشست اخلاقي و فرهنگي حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي فرهنگيان استاد حوزه و دانشگاه در مدرسه علميه الزهرا-س-قروه

 

با توجه به اینکه جلسه اخلاق با موضوع میثاق طلبگی بنا بود هر هفته برگزار گردد این هفته جلسه ی دوم برگزار گردید ،استاد در این جلسه فرمودند:
اصل طلبگی اجتهاد است باید طلبه قدرت استنباط پیدا کند.
طلبه ها چند دسته هستند :
1. تولید کننده هستند دنبال استنباط حکم خدا هستند
2. توزیع کننده هستند آنچه مجتهد تولید کرده توزیع می کند، تبلیغ می کند. مهم تبلیغ دین است.
گاهی یک توزیع کننده چون کارش از روی اخلاص است از تولید کننده هم مقامش بالاتر است.سعی کنیم تولید کننده شویم ، اولا وبالذات طلبه تولید کننده بودن است.مرحوم شهید مطهری(ره) عارف، فیلسوف، متکلم وافهم السیاسه بودند.
توزیع کننده دین باید شرایطی داشته باشد قرآن در سوره یس فرموده مردم باید از کسی سوال کنند که اجری مسئلت نمی کند.بدانید روزی طلبه را خدا می رساند. از جمله شرط دیگر حسن خلق است.پیامب اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند: آمرک ان لا تغضب( امرت می کنم که عصبانی نشوی).بدانید آدم عاقل باید حد میانه را داشته باشد.
در ادامه ایشان فرمودند: ماهیت طلبگی ؛عدم طلب از مردم است،مسیر طلبگی باید اتکا به خداوند باشد هرجا موقعیت ایجاد شد باید برای تبلیغ مهیا شد ورفت. در ضمن فراموش نشود این راه سختی دارد ونابرده رنج گنج میسر نمی شود.طلبگی بخور وبخواب نیست باید در این راه تحمل وصبر کرد.
تبلیغ باید عالمانه باشد نه از روی تعصب وکورکورانه بااعتدال واطلاعات کافی باید دین را خوب به مردم تفهیم کنی ما حق مجادله ودرگیری با مردم را نداریم.
آرم متدین مذهبی باید حامید ولایت باشد وبرای تحقق اسلام تلاش نمود ما به عنوان طلبه تکلیف داریم .حتی در مسائل سیاسی که ما باید مبانی اسلام را تقویت کنیم. وهمیشه نترس وشجاع باشیم.
راهتان درست است امید است در این راه موفق ومید باشید. ان شاءالله این جلسات ادامه دارد.

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزار دوره مشاوره مدرسه علميه الزهرا(س) قروه

برگزاري دوره مشاوره مدرسه علميه الزهرا-س- قروه با حضور طلاب قروه و سريش آباد با موضوع كنترل عواطف و غرايز با حضور استاد حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي عباسي

اشتراک گذاری این مطلب!

دوره آموزشي مشاور درمدرسه علميه الزهرا(س) قروه

دوره آموزشي مشاوران با حضور طلاب از قروه-سريش آباد - بيجار و سقز در مدرسه الزهرا(س) برگزار گرديد.

 در اين دوره استاد مدعو با موضوع ملاك هاي انتخاب همسر به ايراد سخن پرداختند.

 ادامه مطلب

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاري مسابقات قرآني مرحله استاني در مدرسه علميه الزهرا(س) قروه

مسابقات قراني ( نسيم-تبيان-اشراق و قرائت) در مرحله استاني با حضور 6 مدرسه از سطح استان كردستان برگزار گرديد.

ادامه مطلب

اشتراک گذاری این مطلب!

ارتحال عالم فرزنه حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي محمد علي حيدري

همه طلاب،كادر و اساتيد مدرسه علميه الزهرا(س) قروه در مراسم تشيع پيكر حجت الاسلام محمد علي حيدري حضور داشتند.وبا خانواده ايشان ابزار همدردي نمودند.

ادامه مطلب

اشتراک گذاری این مطلب!

مراسم تجليل و تقدير از مبلغين منتخب و فعال مدرسه علميه الزهرا(س) قروه

به گزارش معاونت محترم فرهنگي مدرسه الزهرا(س) قروه از مبلغين منتخب  و فعال مدرسه قروه و سريش آباد تقدير و تجليل به عمل آمد.

ادامه مطلب

اشتراک گذاری این مطلب!

نشست ميثاق طلبگي

برگزار نشست ميثاق طلبگي با حضور حجت الاسلام جناب آقاي فرهنگيان استاد حوزه ودانشگاه در مدرسه علميه الزهرا(س) قروه برگزار گرديد. كه بسيار مطلوب ارزيابي شد

 

ادامه مطلب

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاري ساعت فرهنگي عمومي در مدرسه علميه الزهرا(س) قروه

ساعت فرهنگي كه در مدرسه الزهرا(س) قروه  با موضوع آموزه هاي نهج البلاغهبه صورت هفتگي برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب

اشتراک گذاری این مطلب!

بازدیدمدیرمدرسه علمیه الزهرا(س)شهرستان قروه بهمراه معاون فرهنگی ازروند کارمربیان طرح امین

 

به گزارش معاون محترم فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها)شهرستان قروه مدیر این مدرسه مبارکه بهمراه معاون فرهنگی مورخ

94/12/12از روند کارمربیان طرح امین درمدارس این شهرستان بازدید نمودند.ادامه مطلب

اشتراک گذاری این مطلب!

دوره تخصصی عرفانهای اسلامی مدرسه علمیه الزهرا(س) قروه


برگزاری نشست تخصصی عرفانهای اسلامی طی دو جلسه در مورخ 13/11/94 در جمع طلاب در حال تحصیل سطح دو و در مورخ 14/11/94 در جمع دانش آموختگان مبلغان وائمه جماعت و همچنین طلاب سریش آباد در مدرسه علمیه الزهرا(س) قروه با حضور استاد حجت الاسلام عبدالمحمد شریفات استاد حوزه و دانشگاه و محقق و پژوهشگر موسسه دارالاعلام برگزار گردید.
در این نشست استاد شریفات افکار وهابیت و سلفی گری و گروه ها و عرفانهای نوظهور را برای طلاب تبیین نمودند و بیان داشتند: داعش امروز عبدالوهابی است که با پرچم سیاه به تبلیغ دین خود می پردازند، تفکر این گروه این است که همه مردم را مشرک می دانند و می گویند شما باید بگوئید «لا اله الا الله» و اعتقادات قبلی ما کفر بوده و الان بر میگردیم و همه مردم را مشرک و کافر می دانندو در صورت مشاهد بدون نیاز به بحث،آنهارا می کشند.
استاد شریفات در ادامه چندین کتاب که نوشته بزرگان و هابیت و گروههای کاذب اسلامی بودند را معرفی نمودند و به بیان نکات مندرج در آن که با تعالیم اسلامی منافات دارند پرداختند که بیان این مسائل توسط استاد سبب حیرت طلاب گردید. استاد در ادامه کلیپی از مراسم توبه و بازگشت که توسط داعشی در سرزمینهای اسلامی برای مردم اسیر در شهر برگزار کرده بودند را پخش نمودند.
استاد شریفات افزودند: مبانی فقهی داعشی ها دیدگاه عبدالوهاب است. که همه را خصوصا شیعه را کافر می دانند و فقط وهابیون و داعشی ها مسلمان هستند.

اشتراک گذاری این مطلب!

نشست صميمي مدير مدرسه الزهرا(س) قروه با مبلغين

در اين نشست سركار خانم عبدي مدير مدرسه به اهميت كار تبليغ اشاره نمودند و افزودند: مبلغ به عنوان الگو در جامعه شناخته شده و بايد سعي كند با اخلاص سرآمد تمام خصايص هاي نيكو باشد. در پايان نشست از مبلغين مشكلات كار و راهكار هاي ان به تبادل نظر پرداختند.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری امتحانات طلاب سطح3..


بسمه تعالی


به گزارش معاون آموزش سطح الزهرا(س)شهرستان قروه امتحانات پایان نیمسال سطح3 طلاب حضوری

وغیرحضوری مطابق جدول زمانبندی امتحانات سرسرکشورشوع شد..

اشتراک گذاری این مطلب!

شیخ زکزاکیکزاکی مالکی مذهب بود، وی اولین بار امام خمینی (ره) را در پاریس ملاقات کرد و یک سال پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۹۸۰ زمانی که دانشجوی رشته اقتصاد در دانشگاه زاریا بود، در سمت معاون دبیرکل دانشجویان مسلمان آفریقا به ایران آمد و با رهبر ایران دیدار کرد. وی تحت تاثیر این دیدار شیعه شد.زکزاکی به زبان های انگلیسی، هداسایی، فارسی، عربی و اسپانیولی مسلط است.

دستگیری
در زمان رهبری زکزاکی، کشور نیجریه به یکی از پر جمعیت‌ ترین کشورهای شیعی جهان تبدیل شده است. وی تاکنون ۹ بار به زندان افتاده است.

وی عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

کشته شدن فرزندان زکزاکی


سه پسر وی در راهپیمایی روز قدس زاریا سال ۲۰۱۴ بدست پلیس نیجریه کشته شدند.

در روز ۲۲ آذر ۱۳۹۴ ( ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ ) بر اثر حمله ارتش نیجریه به شیعیان زاریا ، تنها پسر و همسر او کشته شدند و او نیز زخمی و دستگیر شد .

حال شیخ زکزاکی ، وخیم اعلام شده است .

در جریان این حمله، چندین عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه از جمله شیخ محمد توری، دکتر مصطفی سعید(به ترتیب معاون و پزشک شیخ زکزاکی) ابراهیم عثمان و جمی گلیما کشته شدند.اشتراک گذاری این مطلب!

نهم ربیع الاول، جشن تاج گذاری یا جشن عیدالزهراء ؟
چند سالی است که بعضی ها در روز نهم ربیع الاول به عنوان روز تاج گذاری (آغاز امامت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف) جشن می گیرند. و متاسفانه با برپایی چنین جشنی، سخنی از به درک واصل شدن قاتل حضرت زهرا سلام الله علیها در چنین روزی به میان نمی آورند و آن را نادیده می گیرند. در این مقاله بر آن شدیم تا با بررسی جشن تاج گذاری و عیدالزهراء حقیقت را روشن و واضح بگردانیم.

زمان شهادت امام حسن عسکری علیه السلام

برای شهادت امام حسن عسکری علیه السلام اقوال مختلفی وجود دارد، بعضی شهادت ایشان را اول ربیع دانسته اند (1) و برخی چهارم ربیع الاول را ذکر کرده اند. (2) ولی از میان تمامی اقوال (که ظاهرا حدود ده قول وجود دارد) سخن حق و صحیح آن است که شهادت ایشان در هشتم ربیع الاول بوده است.

و اما کیفیت و همچنین زمان دقیق شهادت ایشان طبق روایت معتبر محمد بن حسین و همچنین ابوسهل اسماعیل بن علی نوبختی به این شرح است:

در هنگام نماز صبح روز هشتم ربیع الاول، امام حسن عسکری علیه السلام فرزند خودشان یعنی حجة بن الحسن عج را به حضور طلبیدند.

همینکه امام حسن علیه السلام نگاهش به فرزندش افتاد گریه کرد و فرمود: ای سید اهل بیت خود، به من آبی بده. که همانا من به سوی پروردگارم می روم. سپس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف با جوشانده ای که برای حضرت آماده کرده بودند ایشان را سیراب نمودند. در این هنگام امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند که مرا برای نماز مهیا کنید. و امام زمان عج نیز پدرشان را وضو دادند. و در همان وقت نماز صبح، یازدهمین خورشید امامت و ولایت به شهادت رسیدند.(3)
هشتم ربیع الاول روز آغاز امامت امام زمان (عج)

با توجه به مطلبی که گذشت زمان دقیق شهادت امام حسن عسکری علیه السلام هنگام نماز صبح روز هشتم ربیع الاول بوده است. معلوم و واضح است که زمان نماز صبح قبل از طلوع آفتاب و آغاز روز می باشد. و به همین جهت روشن می شود که با طلوع آفتاب و شروع روز هشتم ربیع الاول امامت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف آغاز شده است. و نهم ربیع الاول روز دوم امامت ایشان بوده است.

آیاروز آغاز امامت ائمه علیهم السلام روز شادی و فرح است ؟

قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ علیه السلام إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى اطَّلَعَ إِلَى الْأَرْضِ فَاخْتَارَنَا وَ اخْتَارَ لَنَا شِيعَةً يَنْصُرُونَنَا وَ يَفْرَحُونَ لِفَرَحِنَا وَ يَحْزَنُونَ لِحُزْنِنَا وَ يَبْذُلُونَ أَمْوَالَهُمْ وَ أَنْفُسَهُمْ فِينَا أُولَئِكَ مِنَّا وَ إِلَيْنَا. (4)

مولا امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: خداوند تبارک و تعالی مخلوقات زمین را مورد توجه و دقت قرار داد، سپس ما (اهل بیت) را اختیار فرمود و برای ما شیعیان را اختیار فرمود. شیعیانمان ما را یاری می کنند و در فرح و شادی ما اظهار خوشحالی می کنند و برای حزن ما اظهار حزن و اندوه می کنند. و آنها اموال و نفس های خودشان را برای ما بذل و بخشش می نمایند. آنها از ما و به سوی ما هستند.

ما شیعیان موظفیم تا در فرح و شادی اهل بیت علیهم السلام اظهار سرور و خوشحالی کنیم، همانطوریکه خودشان به ما امر فرموده اند. و به همین جهت است که شیعیان در اعیاد و موالید اهل بیت علیهم السلام جشن برپا می کنند و شادی و فرحشان را اظهار می کنند.

در رابطه با روز آغاز امامت ائمه علیهم السلام نیز باید ببینیم که آیا روز شادی ایشان بوده است، که ما نیز به پیروی از آنها در آن ایام خوشحال باشیم، یا نه؟ با کمی تتبع در روایات در می یابیم که نه تنها ایشان ما را امر به شادی و فرح در چنین روزهایی نکرده اند، بلکه با دقت در سیره خودشان نیز متوجه می شویم که اصلا چنین ایامی را جشن نمی گرفتند. و حتی در سیره هیچکدام از اصحاب و علما و فقهای شیعه نیز اقامه جشن در روز آغاز امامت ائمه علیهم السلام نمی یابیم. به عنوان مثال در کجا داریم که امام حسین علیه السلام بعد از شهادت امام حسن علیه السلام، به عنوان روز آغاز امامت خودشان جشن گرفته باشند؟ و یا در کجا می یابیم در روز یازدهم محرم که روز آغاز امامت امام سجاد علیه السلام می باشد ائمه علیهم السلام اظهار شادی کرده باشند؟ فلذا به یقین می توان گفت که ما هیچ دلیلی نداریم که روز آغاز امامت ائمه علیهم السلام روز شادی ایشان می باشد.

حتی اگر فرض کنیم که روز آغاز امامت ائمه علیهم السلام روز جشن و شادی می باشد، باز هم نمی توانیم روز نهم ربیع الاول را به عنوان اولین روز امامت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف جشن بگیریم، زیرا همانطورکه اثبات شد روز نهم ربیع الاول دومین روز امامت ایشان می باشد و همان روز هشتم ربیع الاول روز آغاز امامت حجة بن الحسن العسکری می باشد.

و همچنین اگر قبول کنیم که اولین روز امامت ائمه علیهم السلام روز شادی می باشد، چگونه است که این امر را به امام زمان عج اختصاص داده اند و اولین روز امامت بقیه امامان را جشن نمی گیرند؟ به کدام دلیل فقط اولین روز امامت امام زمان عج روز شادی است و نه بقیه امامان علیهم السلام؟ اگر واقعا چنین ایامی ایام شادی و فرح است چرا اولین روز امامت امام رضا علیه السلام را به عنوان مثال جشن نمی گیرند؟ همچنین اگر گفته شود دلیل اختصاص جشن و سرور در آغاز امامت امام زمان عج زنده بودن و یا طولانی شدن و استمرار امامت ایشان می باشد. باز هم می گوییم به کدامین دلیل زنده بودن و یا طولانی شدن و استمرار امامت امامی، موجب می شود که روز آغاز امامت آن امام تبدیل به جشن و سرور گردد؟

نهم ربیع الاول، جشن عیدالزهراء

شیعیان و محبین اهل بیت علیهم السلام روز نهم ربیع را جشن می گیرند، ولی نه به عنوان “جشن تاج گذاری” بلکه شادی ما در این روز به دلیل به درک واصل شدن قاتل حضرت زهرا سلام الله علیها و غاصب فدک و خلافت امیرالمومنین علیه السلام و منشأ بدعتها و ضلالتها ، می باشد.

در این رابطه احمد بن اسحاق، که از خواص اصحاب امام علی النقی و امام حسن عسکری علیهما السلام بوده و به خدمت امام مهدی عج نیز رسیده است، نقل می کند که در چنین روزی خدمت امام حسن عسکری علیه السلام رسیده و ایشان را مسرور و خوشحال دیده است. از ایشان علت شادی و فرح را جویا می شود و امام حسن عسکری علیه السلام می فرمایند:

به درستی که خبر داد مرا پدرم، که حذیفة بن یمان در روز نهم ربیع الاول خدمت جدم حضرت رسول صلی الله علیه و اله رسید. حذیفة گفت: حضرت علی و حسنین علیهم السلام را دیدم که با حضرت رسول غذا میل می فرمودند و آن حضرت به روی ایشان تبسم می نمود و به حسنین علیهما السلام میفرمود:

بخورید! گوارا باد از برای شما برکت و سعادت این روز، به درستی که این روز روزی است که حق تعالی دشمن خود و دشمن شما را هلاک میفرماید و در این روز دعای مادرِ شما (5) را مستجاب میگرداند….. در این روز فرعونِ اهل بیتِ من و ستم کننده بر ایشان و غصب کننده حق ایشان هلاک میشود.
در ادامه حضرت رسول صلی الله علیه و اله فرمودند که خداوند به من وحی کرده که:

ای محمد! علی به منزلت تو نمی رسد مگر به آنچه که از بلاها توسط فرعون آن عصر و غصب کننده حق او بر او وارد میشود. کسی که جرات پیدا میکند تا گفته های مرا تغییر دهد و به من شرک آورد و مردم را از راه رضای من منع می کند. و گوساله ای از برای امت تو برپا می کند که آن ابوبکر است و به من کفر می ورزد در عرش و عظمت و جلال من، به درستی امر کرده ام ملائکه هفت آسمان خود را که برای شیعیان و محبان دین شما عید بگرداند روزی که آن ملعون (…) کشته میشود.

از این ماجرا می گذرد تا روزی که عمر مي ميرد. و حذیفة خدمت امیرالمومنین علیه السلام می رسد. مولا علی علیه السلام به وی میفرمایند: آیا به یاد داری آن روزی را که آمدی به نزد سید من رسول خدا، من و دو سبط او حسنین علیهم السلام نزد او بودیم و با او غذا میخوردیم ایشان تو را بر فضیلت این روز آگاه ساخت؟ پس از یادآوری حذیفة، مولا علی علیه السلام هفتاد و دو نام برای این روز ذکر می کنند. که در این جا برخی از آنها را ذکر می کنیم:

اين روز روز استراحت مؤمنان است زيرا از شر آن منافق استراحت يافتند، روز زايل شدن كرب و غم، روز غدير دوم، روز تخفيف گناهان شيعيان، روز برهم شكستن بناي كفر و عدوان، روز عيد بزرگ خدا، روز مستجاب شدن دعا، روز كندن جامة سياه، روز ندامت ظالم، روز شكسته شدن شوكت مخالفان، روز نفي هموم، روز عفو از گناه شيعيان، روز عيد اهل بيت، روز مقبول شدن اعمال شيعيان، روز قتل منافق، روز قهر بر دشمن، روز خراب شدن بنيان ضلالت، روز خنك شدن دلهاي مؤمنان، روز رهايي مؤمنان از شر كافران، روز برطرف شدن بدعتها، روز ترك گناهان كبيره، روز ندا کردن به حق و روز عبادت است.(6)

مرحوم سید بن طاووس بعد از نقل این روایت می فرمایند :من این حدیث را از خط محمد بن علی بن محمد بن طیّ نقل مینمایمو بر اساس تفحّصی که من در کتابها داشتهام ، دسته ای از روایات را موافق با این روایت یافتم و لذا بر آن اعتمادنمودمو به سزاست که این روز که در حدیث امده استرا بزرگ شمرد و در آن اظهار سرور و شادمانی نمود.(7)

به همین جهت است که متقدمین و متأخرین از علما و فقهای شیعه این روز را روز به درک واصل شدن … می دانستند و در این روز اظهار سرور و خوشحالی میکردند. و حتی بعضی از آنها کتاب های جداگانه ای در اثبات این حقیقت نوشته اند. از جمله آنها می توان به کتاب علامه مجلسی رحمة الله علیه، کتاب صاحب مستدرک (محدث میرزا شیخ حسین نوری) و همچنین کتاب “فصل الخطاب فی تاریخ قتل ابن الخطاب” که در عصر ما نوشته شده است، اشاره کرد.

علامه مجلسی رحمة الله علیه در این رابطه می فرمایند: و المشهور بین الشیعة فی الأمصار و الأقطار فی زماننا هذا هو أنه الیوم التاسع من ربیع الأول، و هو أحد الاعیاد. یعنی بین شیعیان در تمامی نقاط و نواحی در زمان ما مشهور است که به درک واصل شدن او در روز نهم ربیع الاول می باشد. و آن روز یکی از اعیاد است.

در ادامه ایشان در رابطه با شبهه ای که توسط برخی گفته می شود که روز مرگ عمر 28 ذی الحجة بوده است میفرمایند: اعتبار تلك الروايات مع الشهرة بين أكثر الشيعة سلفا وخلفا لا يقصر عما ذكرهالمؤرخون من المخالفين، ويحتمل أن يكونوا غيروا هذا اليوم ليشتبه الامر على الشيعةفلا يتخذوه يوم عيد وسرور.

یعنی اعتبار آن روایات (در اثبات مرگ عمر در روز نهم ربیع) بعلاوۀ شهرتی که بین اکثر شیعیان سلف و خلف دارند، کمتر از آنچه مورخین مخالف نقل کرده اند (که روز مرگ وی 28 ذی الحجة است) نیست. (به عبارت دیگر اعتبار روایت نهم ربیع با گفته های مخالفین رد نمی شود) و احتمال دارد که مخالفین این روز را تغییر داده اند تا امر برای شیعیان مشتبه شود، و آن روز را روز عید و سرور نگیرند. (8)

مرحوم صاحب جواهر در موردفضیلت نهم ربیع الاول می نویسد :به خبری اسناد داده شده به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در فضیلت و شرافت و برکت این روز دست یافتم (در اینجا اشاره به روایت احمد بن اسحاق دارند)….و این روزعلی الخصوص برای ما و ائمه ما علیهم السلام عید است.(9)

حرف آخر

با توجه به دلایل و براهین واضح و روشنی که ارائه شد روز نهم ربیع الاول روز اظهار جشن و سرور و تبری از دشمنان اهل بیت علیهم السلام می باشد.

البته این نکته را نیز متذکر می شویم که یاد و ذکر نام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در هر زمانی نیکوست، و شرعاً حرام نیست که افرادی بخواهند در این روز به بهانه ایام آغاز امامت حضرت مهدی عج از ایشان یاد کنند. ولی همواره باید به خاطر داشت که این روز، روز اظهار تبری و برائت از دشمنان اهل بیت علیهم السلام می باشد، و این همان سیره و سنت ائمه اطهار علیهم السلام بوده است.

فلذا تضعیف و بلکه دوری از سیره ایشان به نحوی که هیچ سخنی از تبری در این روز به میان آورده نشود، و بزرگ کردن و گرامیداشتن جشنی که هیچ توصیه ای به آن نشده است، یقینا مورد رضایت ائمه اطهار علیهم السلام نمی باشد.

متاسفانه همین مساله را در سالهای اخیر شاهد بوده ایم که پرچمداران “جشن تاج گذاری” با بزرگ نمودن این جشن هیچ سخنی از تبری از دشمنان اهل بیت علیهم السلام به میان نمی آورند.

به همین جهت، شیعیان باید هوشیار باشند و نگذارند افرادی نام امام زمان عج را وسیله و ابزاری قرار دهند تا تبرّی را در میان ایشان کمرنگ و بلکه حذف نمایند. و مطمئن باشیم که اگر چشمانمان را ببندیم و از کنار اینگونه فتنه ها بگذریم، روزی چشم باز خواهیم کرد و می بینیم که هیچ اثری از برائت و تبری در میان شیعیان باقی نمانده است.

شیعه به تولّی اَر مُسلَّم گردد………با رکن تبرّی است که محکم گردد

یافاطمه! لعن قاتلت روزی ماست………یا رب نکند که رزق ما کم گردد

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری آزمون مشاوران

 

 

 

بسمه تعالی


برگزاری آزمون مشاوران
آزمون کتبی مشاوران مدرسه های علمیه قروه و سریش آباد با هماهنگی های استانی در مدرسه علمیه قروه در تاریخ 17/9/94 برگزار و مصاحبه حضوری طی دو روز با حضور شرکت کنندگان در دوره و اساتید برجسته مدعو که توسط استان هماهنگ شده بود ،در مورخ 18و19آذر ماه 94 برگزار گردید.
این آزمون طبق ضوابط و دستور العمل ابلاغی از سوی مرکز مدیریت استانی برگزار و نتایج حاصله آن از سوی اساتید ارزیابی و مصاحبه، مطلوب ارزیابی گردید.
حضور شرکت کنندگان در این دوره که شامل اساتید و کادر و مبلغین و طلاب مدارس بود، به دلیل اینکه مصاحبه کنندگان طبق پاسخنامه سوالات ونتیجه پاسخگویی، از نظر روانشناسی طلاب را مورد ارزیابی و و اکاوی قرار می دادند و نتیجه روحیات و خلقیات را به خود شخص اعلام می نمودند، که این امر رضایت و خرسندی مصاحبه شوندگان به دلیل اینکه منجر می شد که با روحیات خود آشنا شوند و توانایی خود را بهتر بشناسند را در بر داشت.
شایان ذکر است که تعدادی از شرکت کنندگان در این آزمون از مدارس علمیه سنندج و کامیاران بودند که حضور ایشان در جمع طلاب قروه سبب افتخار و مباهات می باشد. 

اشتراک گذاری این مطلب!

نشست اعضای شورای مدرسه که اعضا توسط طلاب هر پایه وبا رای گیری خود طلاب انتخاب شد

 
برگزاری نشست اعضای شورای مدرسه علمیه الزهرا(س) قروه


نشست اعضای شورای مدرسه که اعضا توسط طلاب هر پایه وبا رای گیری خود طلاب انتخاب شد با هدف بررسی مسائل و مشکلات از دید طلاب و همفکری اعضای شورا در رفع مسائل مطرح شده و ارائه راهکار و روش برخورد با مسئله در مدرسه علمیه الزهرا(س) قروه برگزار گردید.
اعضای این شورا شامل:
- مدیر مدرسه سرکار خانم زهرا عبدی
- معاون فرهنگی- خانم مهری رحمتی
- مشاوره- خانم ژاله پرویزی
- معاون آموزش- خانم نسیم غلامی
- نماینده پایه اول خانم سکینه دهقانی
- نماینده پایه دوم خانم مریم اسدی
- نماینده پایه سوم خانم سمیه امینی
- نماینده پایه چهارم خانم شیوا خسروی
- نماینده پایه پنجم خانم مریم مرادی
در ابتدای جلسه که با قرائت قرآن همراه بود معاون فرهنگی مدرسه به بیان اهداف این گروه پرداختند وبیان داشتند که هدف این گروه بررسی مسائل و اموری است که در درون طلاب است و گاهاً مسئولین مدرسه با آن مواجهه هستند . اعضای شورای هر کلاس موظف است مسائلی که در کلاس در همه ابعاد مطرح است و یا سوالاتی که طلاب در ذهن دارند و به طور مستقیم نمی توانند مطرح کنند را از این طریق بیان و با همکاری اعضای شورا به راه حل مناسب و پاسخ در خور مسئله توسط مسئولین مدرسه ارائه گردد.
در ادامه سرکار خانم زهرا عبدی مدیر مدرسه علمیه الزهرا(س) قروه افزودند: مسئولین مدرسه موظف هستند که محیط آرام و به دور از تنش را فراهم نمایند که طلاب از نظر آموزشی و فرهنگی پرورش مطلوبی را داشته باشند و این امر میسر نیست مگر با همکاری خود طلاب که در گیر مسائلی هستند که از نظر رتبه بندی اهمیت باید اولویت بندی شده و رسیدگی کنیم.در ادامه خانم عبدی بیان داشتند که سخنان وموضوعاتی که در این جلسه مطرح خواهد شد باید اعضا در بیان آن و منتقل کردن جواب مورد نظر، امین باشند و مسائل سایر کلاسها را به کلاس خود منتقل ننمایند.
در ادامه این نشست صمیمی که اعضای شورا از این جلسه ارزیابی خوبی داشتند به بیان مسائل کلاس خود پرداختند که اکثر موارد مربوط به فشردگی برنامه های فرهنگی،پژوهشی و آموزشی است که تک تک به همه درخواستهای اعضا توسط مسئولین مربوطه پاسخ ارئه گردید.
به عنوان مثال نماینده پایه اول طبق نظر طلاب کلاس درخواست داشتند که کلاس را به دلیل اینکه ازدحام زیادی دارد به دو کلاس تفکیک نمایند که توسط مدیر و طبق ضوابط اجرایی مدرسه پاسخ داده شد.
در پایان مصوبات جلسه به شرح ذیل می باشد:
- در حوزه های علمیه باید استعداد یابی وتقسیم مسئولیت صورت گیرد.
- کلاسهای فوق برنامه با موضوعات وبلاگ نویسی و آشنایی با کامپیوتر برگزار گردد.
- کلاس شیوه های تبلیغ و کلاسداری توسط استاد مجرب برگزار گردد.
- مصوب گردید اعضا شورا طلاب را به حضور فعال و موثر در دوره های تشویق نمایند.
- مصوب گردید اعضا شورا در انجام امور مختلف در حوزه با مسئولین همکاری جدی و صمیمی داشته باشند.
- سرکار خانم سمیه امینی به عنوان مسئول ورزش و تجهیزات ورزشی مدرسه انتخاب گردید.
امید است باادامه اینچنین نشستهای صمیمی بتوانیم گامی در جهت رشد و تعالی حوزه های علمیه که هدف غایی همه مسئولین می باشد برداریم.
این نشست از نظر اعضاء شورا بسیار مفید و مطلوب ارزیابی گردید.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری نشست پژوهشی درهفته پژوهشبسمه تعالی


برگزاری سخنرانی به مناسبت هفته پژوهش با موضوع؛ انگیزه طلاب به امر پژوهش توسط آقای فرهنگیان-زید عزه-
تنها دینی که به بحث علم به صورت جدی اهمیت داده است، اسلام است. برخلاف مسیحیان و یهودیان.
گالیله به جرم اینکه یک نظریه علمی دارد او را کشتند چون کشیشان و یهودیان و مسیحیان افراد خشک مغز بودند. آنها هر چه جاهل تر بودند به اصطلاح خودشان، مومن تر بودند. هر چه عالم بود، بی دین حساب می شد.
در سرتاسر آموزه های اسلام و تشیع یک تناقض علمی وجود ندارد، البته برخی از حرفهای اسلام فرای عقلی است اما مخالف عقل نیست. عقل فقط کلیات را می پذیرد و جزئیات کار شرع و دین است.
ارزش و اهمیت علم تا بدان حد است که در همه موضوعات آن اسلام مباحثی را مطرح نموده است؛مثلا در مورد زمان علم آموزی، مکان علم آموزی، موضوع علوم و ….
سخنان زیبای مقام معظم رهبری؛ در خانواده ما کسی شب را به صبح نمی رساند مگر با مطالعه کتب.
فلسفه وجودی طلاب حل مشکلات و کم کردن بار مسائل دیگران است و این با علم و عمل حاصل می گردد.اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری دومین جلسه اخلاق ماهانه مدرسه علمیه الزهرا(س) قروه

 

 

به نام خدا
برگزاری دومین جلسه اخلاق ماهانه مدرسه علمیه الزهرا(س) قروه
دومین جلسه اخلاق ماهانه مدرسه علمیه الزهرا(س) در سال تحصیلی 95-94 با حضور استاد اخلاق و مدرس حوزه ودانشگاه حجت الاسلام جناب آقای مسلم اسدی در تاریخ 25/8/94 در جمع طلاب و کادر و اساتید برگزار گردید.
حجت الاسلام اسدی فرمودند: خدا رحمت کند کسی را که سخن حکمت آمیزی را بشنوند و باور کند. استاد بیان داشتند که قوه عقل می فهمد اما قلب باور می کند،خداوند در قرآن عقل را موجود بینار نیم داند پس عقل یا هست یا نیست،عقل هیچگاه مریض نمی شود، اما این قلب است که خداوند اشاره فرموده که مریض است و مریض می شود. در قران بیان شده که خداوند می فرماید ما جهنم را آماده کرده ایم برای کثیر از جن و انس،جن وانسی که ما به اینها قلب دادیم که باور کنند ام باور نکردند،کار قلب باور است. بین باور کردن و دانستن فرق است و باور امری قلبی است، حاج آقا اسدی افزودند: همه ما میدانیم که دروغ و غیبت بد است ولی باورمان نشده که انجام می دهیم. خداوند به ما قلب سلیم داده که با این قلب همه چیز را در قلبش بباورند. معاویه بهتر از هر کس دیگر می دانست که امام علی (ع) حق است ولی باورش نشده بود،اما چه چیزی باعث می شودکه انسان باور نکند گناه است.
امام صادق علیه السلام می فرمایند: انساناگر یک گناه می کند در قلبش یک نقطه سیاهی پدیدار می شود،اگر بعد گناه توبه کرد قلبش صیقل می یابد.اما اگر گناه روی گناه کرد این سیاهی زیاد می شود و قلبش را از دست داده که دیگر چیزی را درک نمی کند.
استاد اظهار داشتند: مهم است که انسان خدار شود در وجودش حس کند در همه زوایای زندگانیش خدا را ببیند. انسانی که به مرحله باور نرسد مطالبش جنبه ضبط صوت دارد،کسی که به مرحله باور برسد تمام گفته هایش به قلب می نشیند و اهل عمل می شود، استاد تاکید داشتند باید بدانیم که باور ربطی به سواد ندارد، تنها چیزی که مانع باور است گناه است. انسن همین که گناه نکند مقدس می شود نیازی نیست ادا در بیاورد و ظاهر سازی نماید.قلب باید پاک از گناه و آلودگی باشد، قلب آلولده قلب کینه دار است والبته رفع آلودگیها زمان می برد.
حجت الاسلام اسدی افزودند: همانطور که صفت بد آرام آرام در وجود انسان می نشیند پاک کردن آن با دشواری همراه است. پیامبر اکرم(ص) از شر حسود به خدا پناه می بردند. پس باید مراقب بود و با تلاش صفات بد را از خود دور کنیم و در مواجهه با این موارد نسبت به عمنوعان خوش بین باشیم،ادم بد بین همیشه مریض است سعی کنید در برابر برادر دینی خود آیینه باشید مومن آیینه تمام نمای خداست، اما معنای ساده مومن برای مومن آیینه است اینکه آیینه عیب انسانرا فقط به خود شخص نشان می دهد نه دیگران پس ما باید عیب دوستمان را فقط به خودش بگوئیم و خودمان را کامل ندانیم. استاد تاکید داشتند آبروی مومن بالاتر از کعبه است. امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر از مومنی خطا دیدی تا 70 نحو آن را توجیه کنید…..
استاد در پایان افزودند: پس سعی کنیم خوش بین باشیم و اگر می خواهی حسود نباشی نسبت به رفقیت بی خیال باش.
در پایان این نشست که مقارن بود با اذان ظهر نماز جماعت به امامت حجت الاسلام جناب آقای اسدی برپاگردید

اشتراک گذاری این مطلب!

جلسه اخلاق مدرسه الزهرا(س)قروه

بسم الله الرحمن الرحیم
جلسه اخلاق
مورخ26/8/94
استاد دوست محمدی
مکان:خوابگاه حوزه علمیه الزهرا(س)


درجلسه اخلاق مورخ26/8/94استاد دوست محمدی بیانات خود را این گونه شروع کردند که:
انسان روح وجانش باعالم ملکوت بیشترسنخیت داردتا دنیا- مثل مادردنیا مثل جوجه است که درآشیانه ای گیرکرده،پس ماندنی نیست همین که بزرگ شود مادرش ازلانه بیرون می کندتا با بال زدن پروازرا یاد بگیرداما انسان درلانه این دنیا دلخوش می کندبه کارش به خانه اش…دل می بندد واز پرواز غافل می ماندازچیزهای که باعث می شود انسان از پروازجا نماند یاد خدااست
امام سجاد(ع)15منزل رابرای رسیدن به خدای عزیز بیان میکند که اولین آنها مناجات تائبین وآخرین آنها مناجات زاهدین است زاهدکسی است که دل ازاین دنیا بریده است
امام سجاد(ع)می فرمائید:زاهدکسی است که طبق آیه قرآن کریم آنچه به شما دادندخوشحال نشوید اگرگرفتن ناراحت نشویداولین منزل این است که انسان خطاها راجبران کندبرگرددبه خدای عزیز،جایی که مقصدآنجاست.
درادامه استاد بیان داشتن که:
گناه بین انسان وخدا فاصله می اندازد-انسان راازچشم خدای عزیزمی اندازد
وقتی انسان توبه میکنددرعوض نزدخداعزیزمی شود
توبه:1.پشیمانی
2.اصلاح عمل
3.شستشوبا اشک چشم،دل را باید شست-هیچ چیزمثل اشک نیست
آیت الله بهجت(رحمت الله):اگرسربرسجده نهادیدواشک ازگوشه چشمتان امد،بدانید ارتباط برقرارشده است
طبیعت ثانوی یعنی حیوان است ولی ناطق نیست کسی که توبه نکرده وطبیعت ثانوی دارد گرگ شده است دیگرانسان نیست
مومن تا اینکه گناه می کند بلافاصله توبه می کنند
توبه ادامه ندهیم ،بلکه توبه را ادامه دهیم…


اشتراک گذاری این مطلب!

راهپیمایی13آبان

 

 

راهپیمایی 13 آبان


حضور طلاب در راهپیمایی 13 آبان همچون سیلی خروشان در میان دریای جمعیت مردم شهرستان می نمایاند در این راهپیمایی طلاب حضور پرشور و حداکثری داشتند و فرماندار جناب آقای سپهر به ایراد سخن پرداختند و فرمودند: که ملت ایران در هیچ عرصه ای کوتاه نخواهد آمد ومیدان را برای دشمنان خالی نمی گذارد و در تمام زمینه ها به ایفای نقش سیاسی و اجتماعی و جهانی خود می اندیشد و هرگز ار حقوق و حق قانونی خود کوتاه نخواهد آمد . و بی کفایتی و سوء مدیریت آل سعود را عامل اصلی در فاجعه منا دانستند و افزودند شعار مرگ بر آمریکا با خون مردم ایران عجین شده است.
آقای دکتر سپهر فرماندار شهرستان قروه مردم را به حضور در انتخابات اسفند ماه سال جاری دعوت نمودند و بیان داشتند و نمایندگان فعالیت هاو کار های خود را به نمایش بگذارند نه فقط در قالب شعار و حرف زدن باشد.
در پایان قطعنامه توسط مجری برنامه قرائت گردید و در ادامه مردم و طلاب با مشت های گره کرده شعار های ضد استکباری (مرگ بر آمریگا- مرگ اسرائیل و مرگ بر آل سعود کافر) سر دادند که لرزه بر تن دشمنان می افکند

 

اشتراک گذاری این مطلب!

گزارش نشست علمی پژوهشی با محوریت آسیبهای شبکه های مجازی

 

 


گزارش نشست علمی پژوهشی با محوریت آسیبهای شبکه های مجازی حوزه علمیه ا لزهراء (س) قروه
تاریخ برگزاری :19/8/94 ساعت برگزاری:9-12
مکان برگزاری :سالن شهید مطهری شهرستان قروه
مخاطبین :مسئولین ادارات،اساتید ،طلاب ،دبیران پرورشی ،مشاوران ودانش آموزان دبیرستان های اداره ی آموزش وپرورش شهرستان قروه
استاد دعوت شده:جناب آقای ارتقایی دعوت شده از استان همدان
مباحث ارائه شده در این همایش به شرح ذیل بود:
قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط آقای نوری
پخش کلیپ سخنان معظم رهبری دررابطه با شبکه های مجازی واجتماعی
اجرای سرود دانش آموزان اداره آموزش وپرورش با موضوع اربعین
پخش کلیب فعالیتهای حوزه جهت آشنای بدانش آموزان با حوزه
پخش تراکت های درزمینه پذیرش حوزه
ایراد های شبکه های مجازی توسط استاد آقای ارتقایی
ایشان مباحث خویش را با سخنان مقام معظم رهبری در زمینه شبکه های مجازی آغاز نمودند وبا سخنان رهبری به مباحث خاتمه دادند. مقام معظم رهبری فرمودند:چه ایرادی دارد که از شبکه هایی ما استفاده کنیم که دیگران باآن ظلمت ایجاد می کنند ما استفاده کنیم ونور ایجاد کنیم.
پس من وشما طلبه ودانش آموز از چیزی که ضد بشریت به نحو بشریت استفاده کنیم البته باید درست استفاده کردن را یاد بگیریم.

ایشان فرمودند: آیا شبکه های اجتماعی اعتیادآور هستند؟
طبق نتیجه های بدست آمده :فعالیت در شبکه های اجتماعی لذت بخش است و انتشار اطلاعات شخصی لذت بیشتری دارد.یک رابطه ی تصاعدی دارد بین لذت با تعداد اعضای گروه.هر چقدر تعداد اعضا زیاد باشد لذت بیشتر است. هر چیزی که لذت بخش است اعتیاد آور است.اولین گروه بیت وین بود که دونفر با هم در ارتباط بودند. کم کم این شبکه ها به اوج پیشرفت وسوء استفاده های خود رسید.
اعتیاد اینترنتی چیست؟معتادین به اینترنت 5 سال به بالا هم خودشان را تکذیب می کنند هم به دیگران اعتماد ندارند.اعتیاد به اینترنت هم لاغری می آورد.فعالیتشان کم است ورزش نمی کنند،کم غذا می خورند.
بیش از 30درصد افرادی که از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند مورد مزاحمت سایبری قرار می گیرند..
این شبکه ها از ناحیه دشمن به سمت ما فرستاده شده.این را بدانیم که بزرگترین نفوذ دشمن روی مادرها وبچه هاست …..
دسترسی ها وقدرت نفوذ واتس آپ:
1.خواندن کارت حافظه 2.دسترسی به اطلاعات خدمات بانکی شما 3. استفاده از حساب ها و ایمیل هاو…. 4. خواندن همه ی sms 5. قدرت این را دارد که به جای ما sms به هرکس که بخواهد بفرستد. 6. قدرت ضبط صدا 7.ارتباط با شرکت واتس آپ با گوشی ما 8. هر وقت بخواهد wi fi را روشن وخاموش می کند. 9موقعیت مکانی مارا کشف میکند . (شهید مغینه حزب الله لبنان را به این شیوه شهید کردند.)
چرا اول واتس آپ را گفتم؟
واتس آپ خیلی کمتر از سایر شیکه های اجتماعی دیگر می تواند سوء استفاده کند ودسترسی به اطلاعات یابد. اگر این شبکه واتس آپ است پس وای به سایر شبکه ها.که چه نفوذ های می توانند به اطلاعات شخصی ما داشته باشند.
پس این شبکه وسایر شبکه ها به راحتی به تمام اطلاعات شما دسترسی پیدا می کنند .شما که قرار نیست تا آخر دانش آموز باشید می خواهید ادواج کنید شاغل شوید شاید دکتر یا نماینده یا شورای شهر شوید که در اینصورت تمام اطلاعات ریز ودرشت شما از کودکی در اختیار آنهاست وهر سوء استفاده ای هم که بخواهند می برند.
هر وقت خواستی نرم افزار نصب کنی این سوالات را از خودت بپرس؟
آیا این دسترسی ها منطقی است؟؟ چه چیزی نصب کنم؟؟ چرا رایگان هستند؟؟
مدیر عامل فیس بوک 19 میلیارد دلارهزینه کرده برای خرید آن .شنیدید که مدیر عامل با آقای اوباما جلسه داره.جریان چیه. با چه هدفی رایگان در اختیارما قرار میگیرد.
سپس استاد مراحل چگونگی حذف این شبکه ها را شرح دادند.یکی از این راهها :وارد گوگل شوید،با سه کلمه حذف اکانت تلگرام،حذف اکانت تانگو،وایبر….
مدیر عامل وایبر جزو سازمان جاسوسی بوده،همه ی دنیا این را می دانند.
متاسفانه ایران رکورد دار نصب وایبر است.5/12 میلیون نفر در ایران نصب کرده اند.اینه که آقا می فرمایند اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید.
امن ترین فضای مجازی تلگرام است . اما با احتیاط کامل باید نصب واستفاده کرد. واین شبکه هم دست صهیونیست وآمریکاست. تانگو یکی از نا امن ترین شبکه هاست .بایدتوجه داشت به هیج وجه ازاین شبکه استفاده نکرد.
این است که حضرت آقا (مد ظله العالی) فرمودند :اگر بتوانید این شبکه های مجازی را یاد بگیرید که چطور استفاده کنید.نحوه نصب وبرد نفوذ این شیکه ها ودیگر مباحث واهداف آنها را یاد بگیرید اما کاملا برعکس هدف آنها فعالیت کنید. به نفع اعتقادات خودمان از آن کار بکشید.
این جلسه بازتاب خیلی خوبی داشت که مورداستقبال شرکت کنندگان قرارگرفت که درپایان مسئولینی که درجلسه حضور داشتند از حوزه علمیه خواهران درخواست داشتند این جلسات برای تک تک دبیرستانها -دانش آموزان پسر ووالدین برگزارگردد .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری مراسم دوم محرم درمدرسه علمیه الزهرا (س)شهرستان قروه

 

 

 

بسمه تعالی
جلسه دوم 24/7/94
سخنران :حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای کریمی مقدم
ایشان بیان داشتند که وقتی امام حسین (علیه السلام)مسلم بن عقیل رافرستادن کوفه تا یارجمع کند18هزارزیرنامه را امضاءکردندوممتن نامه هم این طوربودالعجل العجل یاحسین بن علی وقتی ما دعای عهدهم میخوانیم میگوئیم العجل العجل یاصاحب الزمان ان شالله ماهم مثل کوفیان نباشیم..
امام رضا(ع)می فرماید:وقتی ماه محرم داخل می شدپدرم راخندان نمی دیدیم دراین روزهاآقابه یکی ازیاران خود فرمودندهرمصیبتی که برشما وارد میشود برامام حسین گریه کنید..
ایشان درادامه به ماجرای دعوت حضرت مسلم پرداختنه وتنهائی ومظلومت ایشان راتوضیح دادن
حجت الاسلام والمسلمین به آثاروبرکات وجودنازنین امام حسین (ع)پرداخته وتوسل به ایشان را مایه خیروبرکت دانستن…


 

اشتراک گذاری این مطلب!

برگزاری جلسه اخلاق درحوزه علمیه الزهرا(س)شهرستان قروه

 

 

 

بسمه تعالی
برگزاری جلسه اخلاق مورخ28/7/94 باحضورحجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دوست محمدی

جلسه اخلاق مورخ 28/7/94 باحضور طلاب سطح3 وخانواده های آنان وهمچنین طلاب خوابگاهی درمکان خوابگاه برگزار گردید شروع جلسه با قرائت زیارت عاشورا توسط جناب آقای زرین صورت گرفت سپس استادبااین سوال که چرا ماوفرشتگان برای اهل بیت علیهم السلام گریه می کنیم شروع به توضیح وتفسیر این قضیه پرداختن که تمام قضایا به عظمت امام واهل بیت (علیهاالسلام)برمی گردد و چرا برای سایر فرزندان ائمه مجلس عزابه پا نمی کنیم مثلابرای حضرت خدیجه وغیره…
ایشان بیان کردن که:امام به مقامی رسیده است که حتی در آخرت هم برای مامیسورنیست آن رادرک کنیم ما کجا ومقام ائمه کجا؟!زیارت جامعه کبیره یک دوره امام شناسی است وقلب امام صدوقچه سر خداست..حفظه لسره..
وائمه شاهد براعمال ما هستند وقتی سرخدا برایشان روشن است پس اعمال ماوسرما برآنان پوشیده نیست وهمچنین اعمال ما با اعمال اهل بیت سنجیده میشود..
ایشان به بیان ویژگیهای امامت پرداخته ودرادامه بیان کردن که:درزیارت جامعه کبیره آمده که شماراخدابرای نورخودش انتخاب کردباروح خودش شماراتائیدکرد وراضی شدکه خلیفه الله بشوید،آدم بهانه بود تانوبت برسد به خاتم الانبیاءبرای همین است که درشب قدر باید مقدرات به نزدامام برسد زیراامام خلیفه الله است وتا امام امضاءنکند مقدری حاصل نشود..
ایشان در خاتمه فرمودن:اهل بیت ناموس عالم وناموس حقنداگر کسی بخواهد به اذن اله راه پیداکندبدون اهل بیت نمی تواند،
پیامبرعلمش دربان دارد- خداعلمش دربان داردودربانش امام علی (علیه السلام)می باشد اگرکسی فکرکندمی تواندمیانبربزنداشتباه می کند
وبخاطرهمین ما با گریه میخواهیم خودمان را به این بزرگان نزدیک کنیم مثل بچه که گریه میکندمادربه اوتوجه کندوبغلش کندوگریه فرشتگان هم بخاطرهمین است که به مقام این بزرگان عارفند.

 


اشتراک گذاری این مطلب!

جلسه اول محرم درمدرسه علمیه الزهرا(س)شهرستان قروه

جلسه اول محرم
23/7/94
سخنران:سرکارخانم جباری
ایشان سخنان خودباروایتی ازامام صادق(علیه السلام)شروع کردن که عبدالله فضیل هاشممی ازامام سوال کردن چرا روزعاشورا را اعظم المصیبه می نامندامام(علیه السلام)فرمودن 5نفرازاهل کساء گرامی ترین مردم روی زمین بودندوعلت احداث بودند وقتی پیامبرازدنیارفتن4نفرازاهل کساءبودندکه ملجاوپناه مردم بودندوقتی امام علی(ع)به شهادت رسید3نفرباقی بودندکه مردم به انان پناه میبردن وقتی حضرت زهرا به شهادت رسید3نفرباقی بودندوقتی امام حسن به شهادت رسیدتنها یکنفراز آنان باقی مانده بودووقتی وجودنازنین امام حسین (علیه السلام)به شهادت رسیدن کسی ازاهل کساء باقی نمانده بودامام صادق(علیه السلام)تمام خلقت رابه اهل کساءبرگردانیدن وقتی امام حسین زنده بود یعنی تمام اهل کسا زنده بودند ووقتی امام حسین از دنیارفتن یعنی تمام اهل کساءازدنیا رفتند..
ایشان درادامه بیان داشتن که امام حسین نامه ای به ابوحنیفه نوشتن بااین مضمون من قیام کردم اصلاحات انجام بدهم
انسان وقتی چیزی خراب میشود واژه اصلاحات را به کارمیبردگاهی رابطه بین ما وخداهم خراب میشودونیازبه اصلاح دارد
ایشان در ادامه بیان داشتن که وقتی رابطه انسان با خدا درست بشودتمام مشکلات انسان درست میشودپس دراین شبها فرصت مناسبی است تا بتوانیم رابطه خودمان را با خدا اصلاح کنم وتوبه کنیم..


اشتراک گذاری این مطلب!

مراسم استقبال از زائربیت الحرام..
بسمه تعالی


مراسم استقبال اززائربیت الله الحرام حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دوست محمدی ازاساتید حوزه مبارکه الزهرا (سلام الله علیها)

قروه مورخ 21/7/94 در مکان حوزه برگزارگردید.کادروطلاب سطح3 مدرسه الزهرا(سلام الله علیها)باحضوردرمکان حوزه بازگشت این استاد بزرگوار، را ازسفرمعنوی حج گرامی داشتندطی نشتی که استاد با طلاب سطح3 این مدسه مبارکه داشتن به تشریح فلسفه حج ،آثار وبرکات این سفر،واعمال حج وهمچنین حوادث اتفاق افتاده درحج امسال خصوصا فاجعه تلخ منا که منجربه جان باختن تعدادکثیری از مسلمانان گردید، پرداختن ایشان اظهار داشتن که جان باختن مسلمانان در حج امسال علاوه بر عدم کفایت رژیم آل سعود مربوط به بی تفاوتی متوالیان مراسم نسبت به امدادرسانی به مصدومان بود..

این استادبزرگواربیان داشتن با تمام این اتفاقات تلخ باید مراسم هرساله حج باشکوه بیشتری برگزار گردد چراکه تمام هدف طراحی شده دشمن این است که این مراسم را تضعیف کرده وسپس تعطیل کند چراکه حج ازستون های دین اسلام واز ارکان آن میباشد.

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
 
شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)